Wiedza

DLACZEGO NA CEGLE ELEWACYJNEJ POJAWIAJĄ SIĘ BIAŁE NALOTY.

SKĄD BIORĄ SIĘ WYKWITY SOLI NA CEGŁACH?

 

JAK IM ZAPOBIEGAĆ?

PRZECIWDZIAŁANIE POWSTAWANIU WYKWITÓW SOLI NA ELEWACJI:

  • Ceramiczne cegły elewacyjne praktycznie nie powinny zawierać żadnych związków mogących prowadzić do nieestetycznych wykwitów. Jeżeli jednak takie zawierają, to pojawią się one na cegłach tuż po wyprodukowaniu (po pierwszym kontakcie z wilgocią) - a więc jeszcze przed dostarczeniem na budowę.
  • Głównym powodem powstawania wykwitów na elewacjach ceramicznych jest stosowanie niewłaściwych zapraw, a w szczególności zapraw o zbyt plastycznej konsystencji!
  • Proszę pamiętać, że nadmierna ilość wody zasobowej znajdującej się w zaprawie jest wchłaniana przez cegły i odparowywana przez ich lica. Razem z nią wchłaniane są również rozpuszczalne w wodzie sole i minerały (np. z dodatków chemicznych do zapraw), które wędrują kanalikami kapilarnymi cegieł na ich powierzchnie licowe, gdzie krystalizują w postaci tzw. wykwitów.
  • Te rozpuszczalne kryształy będą jednak regularnie przemywane przez każdy kolejny deszcz. Optyczne wrażenie wykwitów znika w takim przypadku po maksimum dwóch latach.
  • Bardzo częstym powodem powstawania wykwitów jest dodawanie do przygotowywanych zapraw do murowania i spoinowania różnych dodatków chemicznych. Użycie zapraw wykonanych we własnym zakresie (zwłaszcza przy braku doświadczenia) zdecydowanie zwiększa możliwość wystąpienia wykwitów na powierzchni cegły.

 

CZYSZCZENIE ELEWACJI Z WYKWITÓW:

 

  • jeżeli wykwity można zetrzeć palcem z powierzchni cegly, wystarczy wyczyszczenie tej partii elewacji na sucho średniotwardą szczotką (w żadnym przypadku nie używać szczotek stalowych)
  • jeśli wykwity mają wyraźny słony smak to są one rozpuszczalne w wodzie. W tym przypadku należy zmyć fasadę wodą lub wyszczotkować na mokro.
  • jeśli po wyszczotkowaniu na sucho zabarwienia nie znikają, a wręcz tworzą się biało-szare przebarwienia na cegłach, to mamy do czynienia z zabrudzeniami cementowymi lub wapiennymi. W takim przypadku należy użyć dostępnych na rynku specjalnych, czyszczących środków chemicznych, przeznaczonych do cegieł licowych.

 

Takie pozostałości są jednak bardzo trudne do usunięcia.

W przypadku koniecznego zastosowania środków chemicznych używaj jak największego ich rozcieńczenia i nie stosuj środków przygotowanych we własnym zakresie. Nie wolno używać żadnych kwasów nieorganicznych (zwłaszcza kwasu solnego czyli chlorowodorowego). Każde użycie kwasu niszczy powierzchnie licowe cegieł. Należy bezwzględnie pamiętać, że przed i po użyciu gotowych środków chemicznych elewacja musi być obficie zroszona wodą. Czyszczenie takie dokonuje się zawsze od góry do dołu elewacji średniotwardą szczotką, czyszcząc jedynie cegły, a omijając spoiny.